سمپاش های باغی

سمپاش های باغی جهت شستشو، محلول پاشی و سمپاشی استفاده می شود. که شامل رنج وسیعی از سمپاش های فرقونی و زنبه ای و انواع سمپاشهای سوار و نیمه سوار پشت تراکتوری می شود. این سمپاش ها از اجزای مختلف  مانند واحد تامین توان، پمپ سمپاش،شلنگ، لانس، نازل   و مخزن(تانکر) می شود

واحد تامین توان

توان لازم برای راه اندازی پمپ سمپاش می تواند بوسیله یک موتور تک سیلندر بنزینی یا الکتروموتور  و یا بوسیله یک دستگاه مانند تراکتور تامین شود که بسته به نوع عملیات و حجم آن انتخاب می شود.

در سمپاش های فرقونی و زنبه ای که بیشتر برای سمپاشی باغات کوچک ( تا 10000متر)  تامین توان سمپاش با یک موتور تک سیلندر بنزینی و دیزلی یا برقی  انجام می شود که قدرت بین 4.5 تا 6 اسب دارند.

هم چنین  در باغات بزرگ استفاده از سمپاشهای پشت تراکتوری که توسط شافت PTO تراکتور تامین  می شوند مرسوم است که حجم تانکر آنها از 400 تا 2000 لیتر متفاوت است.

پمپ سمپاش

پمپ سمپاش قلب واحد سمپاشی است در حقیقت یک پمپ   فشار و سرعت  لازم برای پاشش یکنواخت محلول سم برای انجام عملیات سمپاشی را فراهم می کند.

انواع پمپ سمپاش

پمپهای  سمپاشی رایج در بازار شامل پمپهای پیستونی و پیستونی دیافراگمی است. که فشار آن ها بین 45 تا 150 بار و دبی بین 20 تا 100 لیتر در دقیقه با توجه به نوع سمپاشی و حجم مورد نیاز می تواند انتخاب شود. به طور کل سمپاشهای با فشار بالا برای درختان توصیه نمی شود چون در اکثر موارد باعث پاره گی برگ وشکستن شاخه ها می گردد بنابراین سمپاشهای با دبی بالا برای شستشو مناسب است. به طور مثال برای سمپاشی علیه کنه درختان میوه بایستی از سمپاشی با فشار متوسط و دبی بالا استفاده کرد. تا علاوه بر ایجاد یکنواختی ذرات سم دبی لازم جهت شستشو تامین شود.

البته لازم به ذکر است در سمپاش های پیستونی می توان فشار لازم بوسیله شیر تنظیم فشار تامین کرد.

فشار سمپاشی باید بسته به ارتفاع درخت و فاصله شاخه ها طوری تنظیم شود که باعث ایجاد خسارت نشود.

شلنگ( در سمپاش های لانسی)

شلنگ های مورد استفاده در سمپاشی معمولا از نوع PVC و چند لایه بوده و با توجه به نوع فشار مورد نیاز انتخاب می شوند به عنوان مثال در سمپاش های زنبه ای و فرقونی با فشار 30 – 45 بار از شلنگ های 8.5 میلی متری استفاده می شود.

همچنین طول شلنگ مورد استفاده بایستی حتی الامکان کوتاه انتخاب گردد تا از افت فشار کاسته شود.

لانس ( در سمپاش های لانسی)

لانس یک وسیله فلزی است که جهت هدایت محلول سم و پاشش بروی درختان و محصولات  به انتهای شلنگ متصل می شود. که معمولا می توانند میزان خروج سم و اندازه قطرات را تعیین کنند.

در انتهای لانس یک صفحه گرد فلزی با یک سوراخ در وسط آن قرار دارد که جهت خروج محلول سم در نظر گرفته شده است قطر این سوراخ بین 0.7 تا 25 میلی متر متفاوت است.

لانس ها دارای انواع مختلفی می باشند که براساس نوع سمپاشی اعم از ارتفاع پاشش و فشار پاشش قابل انتخاب می باشند.

لانسی های موجود در بازار  را می توان به دو دسته لانس های با دسته پیچشی  و لانس های تفنگی  تقسیم کرد.

لانس دسته تفنگی

لانس های با دسته پیچشی شامل لانس های با سر شیپوری و لانس های آرمیتسویی می شود که با پیچاندن دسته می توان فشار و حجم خروجی محلول سم را تغییر داد.

                                               لانس شیپوری
لانس آرمیتسویی
لانس آرمیتسویی

از طرفی لانس های تفنگی که برای سمپاشی با فشار بالا استفاده می گردد دارای یک شاسی بروی دست است که با فشار دادن آن می توان میزان خروجی محلول سم را تغییر داد.

نازل(در سمپاشهای توربولاینر)

در سمپاشهای توربولاینر محلول سم با فشار بالا از دسته ای نازلهای که به صورت یک شکل هندسی در کنار هم قرار گرفته اند خارج می شوند و بدون  نیاز به کارگر عملیات سمپاشی انجام می شود.

مخزن

مخزن یک استوانه فلزی یا پلاستیک است که بسته به میزان سمپاشی حجم آن 100 لیتر تا 2000 لیتر متغییر است. که متصل به پمپ سمپاشی است و محلول سم درون آن قرار دارد مهم ترین مطلب در مورد مخازن سمپاشی جنس آن است که می بایست از موادی انتخاب شود که در مقابل خوردگی محلول های شیمیایی سم مقاومت کافی داشته باشد.