اهمیت کلاچ ایمنی در تیلرکولتیواتور در زمان کار

اگر صاحب تیلر کولتیواتور هستید و یا قصد خرید تیلرکولتیواتور را دارید، حتما تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

تیلرکولتیواتور یکی از دستگاه­ های رایج کشاورزی است که در سال­های اخیر برای انجام عملیات خاکورزی، حمل بار، راه اندازی پمپ آب و سمپاش و کاربردهای دیگر بسیار مورد توجه کشاورزان بوده است. اما در عین حال که وسیل ه­ای بسیار کاربردی است، در برخی موارد متاسفانه موجب صدمات جدی و حتی مرگ برخی از کشاورزان بر اثر بی ­احتیاطی و عدم توجه قربانی به موارد ایمنی شده است.

تیلر­ها دارای تیغه­ های خاکورزی هستند که ضمن انجام عملیات خاکورزی، مانند یک چرخ مسئول حمل و جابجایی تیلر را نیز دارد. از طرفی به دلیل توان زیاد اغلب تیلرهای کشاورزی و نداشتن چرخ کنترل آنها نیاز به قدرت بدنی بالایی دارد. از طرفی با توجه به محیط خشن و ناهموار کشاورزی و این قدرت و سرکشی تیلرکولتیواتور در زمان کار، تولیدکنندگان این دستگاه، یک کلاچ ایمنی برای تیلر تعبیه می­کنند تا در زمان بروز حادثه و در زمانی که دستگاه از کنترل کاربر خارج می­شود، خاموش شود و به کاربر، اطرافیان، درختان و حتی خود دستگاه صدمه ­ای وارد نشود. در شکل زیر تصویر کلاچ ایمنی در تیلرکولتیواتور را مشاهده می­کنید.

متاسفانه ما در سبزپوشش هر سال شاهد اتفاقات ناگواری برای کشاورزان عزیزی هستیم که به دلیل بی احتیاطی در زمان کار با تیلر، دچار صانحه می­شوند. زمانی که حادثه را بررسی می­کنیم متوجه می­شویم که قربانی و یا فرد صدمه دیده کلاچ ایمنی را به دسته می­بندد تا هر بار دستگاه را روشن نکند، در حالیکه خود کلاچ ایمنی دستگاه دارای ضامنی است که از خاموشی دستگاه جلوگیری می­کند و نیازی به بستن دسته نیست. همین مورد به ظاهر کوچک متاسفانه علاوه بر صدمات فیزیکی در برخی موارد باعث مرگ کشاورز و به وجود آمدن صحنه­ های دلخراشی شده است که اگر قربانی همین مورد کوچک را رعایت می­کرد قطعا این مشکلات به وجود نمی ­آمد.

مسئله ایمنی در زمان استفاده از تیلرکولتیواتورها بسیار مهم است و همکاران ما در سبزپوشش همیشه در زمان فروش و تحویل دستگاه به مشتریان عزیز، ضمن آموزش استفاده از دستگاه، موارد ایمنی را به شخص گوشزد می­کنند.

بنابراین در زمان کار با تیلر حتما موارد زیر را رعایت کنید:

 • کلاچ ایمنی را به هیچ وجه نبندید (معمولا به رنگ قرمز است).
 • دستگاه در زمان استارت خلاص باشد
 • حرکت با سرعت کم در زمانی که قصد دارید دنده عقب بگیرید (شدت گاز کم شود).
 • اگر مساحت کاری شما زیاد است، بهتر است از یار کمکی استفاده کنید. زیرا خستگی در کار اغلب موجب کاهش تمرکز و وجود حوادث جبران ناپذیر می­شود.
 • در زمان کار از دنده 1 که سرعت کاری کمتری دارد استفاده کنید.
 • حتما از لباس کار و مخصوصا کفش مناسب در زمان کار و در مواردی که زمین رطوبت زیادی دارد استفاده کنید.
 • در زمان کار دستگاه و یا روشن بودن آن، به هیچ وجه جلوی دستگاه نایستید.
 • در سر پیچ­ها حتما سرعت خود را از طریق کم کردن شدت گاز کاهش دهید.
 • اجازه ندهید که کودکان و یا افراد کم و سن و سال که تجربه کاری با دستگاه ندارند، از تیلرکولتیواتور استفاده کند.
 • در هنگام شب کار نکنید زیرا در صورت بروز حادثه احتمال اینکه کسی متوجه حادثه شود، کم است.
 • و بسیاری موارد دیگر که بارها با آن روبه رو شده اید و یا شاید شنیده باشید.

در تصاویر زیر برخی از کارهای اشتباهی که در زمان کار با تیلر انجام شده است را نشان داده ­ایم.

تهیه شده در واحد تحقیق و توسعه شرکت سبزپوشش

به اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

مقالات اخیر